Skat

Podsumowanie sezonu 2017 sekcji skata GOSiT Zawadzkie

Rozgrywki drużynowe

Drużyna w sezonie 2017 występowała w najwyższej lidze Polskiego Związku Skata, Spisała się bardzo dobrze zajmując w 25 drużynowej lidze 4 miejsce. Końcowa tabela sezonu 2017 przedstawia się następująco:

60205

Sekcja skata GOSiT Zawadzkie, była organizatorem jednej z 6 kolejek ligowych, która została rozegrana 26.02.2017 r. w Firmie Bronder w Żędowicach. Drużyna w sezonie 2017 występowała w składzie: Antoni Świtała, Leopold Dybowski, Marek Wyszkowski, Franciszek Świtała, Ernest Bryłka i Józef Ludwig.

Drużynowy Puchar Polski

Eliminacyjny turniej Opolskiego Związku Skata został rozegrany 12.02.2017 r. w Kolonowskim. W turnieju startowało 20 drużyn, Nasza drużyna zajmując 4 miejsce zakwalifikowała się do półfinału ogólnopolskiego. Półfinał został rozegrany 28.10.2017 r. w Chudowie zajmując w gronie 88 drużyn 4 miejsce kwalifikując się do ścisłego finału w którym zagrało 16 drużyn. Finał podobnie jak półfinał został w Chudowie w dniu 29.10.2017 r.. Niestety wyraźnie nie szła karta i drużyna została sklasyfikowana na 16 miejscu. W Pucharze drużyna grała w składzie: Marek Wyszkowski, Leopold Dybowski, Ernest Bryłka, Józef Waloszek, Antoni Świtała oraz Franciszek Świtała.

Grand Prix Polskiego Związku Skata

W sezonie 2017 zostało rozegranych 9 punktowanych turniejów. Punktacja w tych turniejach jest eliminacją do Indywidualnych Mistrzostw Polski. W tej klasyfikacji zostało sklasyfikowanych 645 zawodników. Nieźle zaprezentowali się zawodnicy naszej sekcji. Na 31 miejscu uplasował się Ernest Bryłka a 42 miejsce zajął Franciszek Świtała. Dało to im bezpośredni awans do finału. W miesiącu styczniu sekcja była organizatorem I Grand Prix Polskiego Związku Skata. W turnieju który został rozegrany w Hali GOSiT-u Zawadzkie wystartowało 437 zawodników. Najlepiej z naszych zawodników spisał się Marek Wyszkowski, który zajął 38 miejsce, a na kolejnym 39 miejscu uplasował się Ernest Bryłka.

Grand Prix Opolskiego Związku Skata

W sezonie 2017 Opolski Związek Skata zorganizował 7 turniejów zaliczanych do punktacji końcowej. Turnieje te były kwalifikacją do finału mistrzostw okręgu do którego awansowała najlepsza 16-stka. Najlepiej w tych turniejach spisywał się Antoni Świtała, który zwyciężył w VI GP, zajął 2 miejsce w IV GP oraz uplasował się na 5 miejscu w V GP. Warto zaznaczyć, że nie grał on udziału w dwóch turniejach. Również pozostali zawodnicy zagrali na przyzwoitym poziomie, co za skutkowało awansem aż 4 zawodników naszego klubu. Ostatecznie zajęli oni następujące miejsca: 3. Marek Wyszkowski 569 pkt. 5. Antoni Świtała 542 pkt., 8. Ernest Bryłka 507 pkt. 9.Leopold Dybowski 485 pkt. Klasyfikację Grand Prix wygrał zawodnik Lecha Kędzierzyn Koźle Jerzy Trzeciakowski 629 pkt. Zostało sklasyfikowanych 111 zawodników. W Kamieniu Śląskim 16.12.2017 r. zostały rozegrane XV Indywidualne Mistrzostwa Okręgu. W najlepszej 16-tce znalazło się aż 11 zawodników z I ligowych drużyn (LKS Mechanik Kochcice, Victoria Tranzyt Chróścice, GOKiT Zawadzkie). Mistrzostwa zakończyły się zwycięstwem zawodnika Victorii Tranzyt Chróścice Grzegorza Fleischera, który zgromadził 17 pkt. Kolejne 3 miejsca zajęli zajęli nasi zawodnicy. Wicemistrzem został Leopold Dybowski 16 pkt. na 3 miejscu uplasował się Antoni Świtała 15 pkt a 4 był Marek Wyszkowski również 15 pkt. (mniejsza ilość małych pkt.)

Ostatecznie w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski zagra 4 zawodników. Oprócz wymienionych wyżej E.Bryłki oraz F.Świtały zagrają jeszcze Marek Wyszkowski oraz Antoni Świtała. (dodatkowe limity z klasyfikacji GP OZSkat.

Mistrzostwa Miasta i Gminy Zawadzkie

Tradycyjne w miesiącu lipcu i sierpniu rozgrywane są Otwarte Mistrzostwa Miasta i Gminy Zawadzkie. Tegoroczna edycja była dziewiętnastą. Turnieje rozgrywane są w trzech miejscowościach naszej gminy. I turniej został rozegrany w świetlicy OSP Kielcza. Zagrało w nich 62 zawodników. Wygrał Roman Skubała (Skat Lubliniec), a najlepszym zawodnikiem GOSiT-u był Ernest Bryłka, który uplasował się na 11 miejscu. W II turnieju, który odbył się w Firmie Bronder w Żędowicach zwyciężył Andrzej Pijanka (Victoria TranzySt Chróścice) a Antoni Świtała uplasował się na 6 miejscu. Ostatni finałowy turniej został rozegrany w holu Kinoteatru. Turniej wygrał nasz reprezentant Leopold Dybowski, a na 13 premiowanym miejscu uplasował się Marek Wyszkowski. Mistrzem został zawodnik LZS Ligota Dolna Józef Knopik, a najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem naszej sekcji był Antoni Świtała, który zajął 9 miejsce. Ostatecznie w mistrzostwach zagrało 80 zawodników w ty 1 kobieta.

Mistrzostwa Sekcji skata GOSiT Zawadzkie

Corocznie prowadzone są mistrzostwa sekcji GOSiT Zawadzkie. Prowadzone one są systemem jesień-wiosna. I odbywają się w lokalu po Sport Caffe przy Hali Sportowej.Punktowanych turniejów jest 30 oraz turniej podsumowujący. W sezonie 2016/2017 w turniejach wzięło udział 610 zawodników. Mistrzem został Marcin Szymski (Victoria Tranzyt Chróścice) 49816 pkt. Na 2 miejscu uplasował się kolega klubowy Szymskiego Jan Nowak 48368 pkt. Trzecie miejsce zajął zawodnik Skata Kolonowskie Roman Kościelny 47251 pkt. Zawodnicy naszej sekcji uplasowali się na następujących miejscach: 4. Leopold Dybowski 46555 pkt. 5. Ernest Bryłka 44298 pkt. 7. Franciszek Świtała 41731 pkt. 8. Antoni Świtała 41040 pkt. 9. Reinhold Brysch 40901 pkt. 11. Marek Wyszkowski 39076 pkt. 12. Józef Waloszek 38086 pkt. 25. Józef Ludwig 4156 pkt.

W edycji mistrzostw sezonu 2017/2018 rozegrano do końca 2017 roku 16 turniejów. Aktualnie zagrało w nich 333 zawodników. Czołówka przedstawia się następująco: Prowadzi ubiegłoroczny mistrz Marcin Szymski 28435 pkt. i wyprzedza Józefa Waloszka (GOSiT) 26793 pkt oraz Romana Kościelnego (Skat Kolonowskie) 25409 pkt. W czołowej 10-tce z naszych zawodników 4 miejsce zajmuje Antoni Świtała 25165 pkt. na 5 miejscu plasuje się Marek Wyszkowski 24747 pkt. a 9 miejsce zajmuje Leopold Dybowski 22995 pkt.

Puchar Lata 2017

W okresie lata (czerwiec – sierpień) rozgrywanych jest 11 turniejów pod umowną nazwą „Puchar Lata”. W turniejach wzięło udział 215 zawodników. Najlepszy okazał się Piotr Koziorowski (LKS Mechanik Kochcice) 18688 pkt. wyprzedzając Antoniego Świtałę (GOSiT) 18215 pkt oraz Leona Deptałę (Skat Kolonowskie) 16854 pkt. Zawodnicy GOSiT-u zajęli następujące miejsca: 4 Leopold Dybowski 16142 pkt, 5 był Ernest Bryłka 16148 pkt. a 8 miejsce zajął Franciszek Świtała 14837 pkt.

Na zdjęciu czołowa trójka Pucharu Lata 2017 w akcji.

Inne informacje

Oprócz rozgrywek pod nadzorem PZSkat, OZSkat oraz sekcji skata GOSiT Zawadzkie nasi zawodnicy biorą udział z powodzeniem w mistrzostwach sekcji skata Strzelec DK Strzelce Op., Skata Kolonowskie, Nitronu Krupski Młyn, OSP Pawonków oraz innych okazjonalnych. W Wiśle w miesiącu październiku 2017 r. zostały rozegrane Mistrzostwa Europy. Zagrali w nich bez większego powodzenia (na własny koszt) Marek Wyszkowski oraz Ernest Bryłka.